CHARAKTERYSTYKA
Jak młodzieży i dorosłym przybliżyć bogactwo darów od Boga, jakie możemy otrzymać we Mszy Świętej? Co robić, aby chcieli być obecni na Mszy, aby to uczestnictwo było „świadome, owocne, pełne”, aby Eucharystia była dla nich „szczytem i źródłem" życia? Jak wprowadzić w głębsze rozumienie i przeżywanie liturgii? Jak przybliżyć rzeczywistość, na którą wskazują słowa i gesty liturgiczne?
Próbą odpowiedzi na to pytanie jest cykl katechez o Mszy Świętej. Katechezy te mają kilka cech charakterystycznych:
- Są osnute wokół pytania wiodącego: Co Bóg chce dla nas uczynić, kiedy przychodzimy na Mszę Świętą?
- Pomocą w poszukiwaniu znaczenia poszczególnych zwrotów czy słów jest Biblia. Biblia to klucz do języka, jakim zwraca się do nas Bóg w liturgii, to kod, bez znajomości którego nie rozumiemy języka liturgii.
- Omawiane treści są odnoszone do naszego życia. Msza Święta to moje spotkanie z Bogiem na wzór spotkań opisanych w Biblii - to, co kiedyś wydarzyło się dla tamtych ludzi, Bóg dzisiaj może uczynić dla mnie. Poprzez liturgię Zmartwychwstały Jezus przychodzi do nas, tak jak przychodził do ludzi opisanych w Ewangelii.
- Celem katechez jest lepsze zrozumienie poszczególnych fragmentów liturgii Mszy Świętej, ale także zobaczenie liturgii jako całości, w kórej konkretne słowa czy gesty są wzajemie powiązane ze sobą.
- We wszystkich katechezach wykorzystane są metody aktywizujące, tak, aby prawdy o Mszy Świętej - na ile to tylko możliwe - były wynikiem poszukiwań i odkryć ich uczestników.
SZKOLENIE W FORMIE WARSZTATU
Uczestnicy warsztatu najpierw sami biorą udział w kolejnych katechezach. Potem omawiane są: struktura katechez aktywizujących, poszczególne katechezy, wykorzystane metody.
Szkolenie warsztatowe można zamówić dla zorganizowanej grupy.
SZKOLENIE W FORMIE WEBINARU
Podczas webinaru można zapoznac się ze scenariuszami dotyczącymi Obrzędów wstępnych i Liturgii Słowa.
Ze wszystkimi scenariuszami można zapoznać się podczas szkolenia warsztatowego lub w książce "Katechezy o Mszy Świętej".