Przeskocz do treści Przeskocz do menu

RODZINA 5.0. KARTY PRACY - materiały szkoleniowe

Materiał szkoleniowy

PROJEKT

„Rodzina 5.0” jest wspólnym projektem Wydziału Katechetycznego i Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej. W ramach projektu zostały przygotowane filmy edukacyjne oraz karty pracy. Filmy wraz z kartami pracy można wykorzystać m.in. na katechezie w ostatniej klasie szkół ponadpodstawowych. Całość opracowana została w taki sposób, by dać katechecie narzędzie do skutecznego i „bezpiecznego” omówienia czasem trudnych i kontrowersyjnych tematów, które często pomija się na katechezie.

FILMY EDUKACYJNE

„Rodzina 5.0” to projekt edukacyjny, w którym powstało 28 filmów edukacyjnych na temat rodziny. Filmy w całości zostały przygotowane przez młodzież: członków Telewizji Szkolnej I LO w Bochni. Są to wywiady z różnymi osobami: psychologami, teologami, farmaceutami, katechetami, kapłanami zajmującymi się na co dzień tematyką rodziny. Wywiady dotyczą tematów omawianych na katechezie w ostatniej klasie szkoły ponadpodstawowej.

Filmy edukacyjne są dostępne w dwu pakietach:

W każdym pakiecie jeden fim jest dostępny bezpłatnie.

KARTY PRACY

Integralną częścią projektu są karty pracy dla uczniów – do każdego filmu edukacyjnego przygotowane zostały notatki i ćwiczenia dla ucznia. Mają one nowoczesną i atrakcyjną dla młodego odbiorcy formę. Zebrane zostały w formie drukowanego, kolorowego zeszytu (ok. 80 str., druk kolorowy).

Karty pracy aktywizujące młodzież nie tylko ułatwiają śledzenie oglądanego materiału i wyjaśniają trudniejsze pojęcia, ale również pozwalają utrwalić materiał w sposób, który jest dla młodego człowieka jednocześnie rozrywką – znajdują się tam krzyżówki, wykreślanki, kody do rozszyfrowania, mapy myślowe.

Przykładowe karty pracy można obejrzeć tu:
https://szkolenia.natan.pl/szkolenia/rodzina-5-0/rodzina-5-0-karty-pracy/

Karty pracy można zakupić w Wydziale Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezji Tarnowskiej:
https://drtarnow.pl/news/67/39/Projekt-Rodzina-5.0-na-platformie-natan.pl

SZKOLENIE

Celem szkolenia jest przygotowanie do praktycznego korzystania z filmów i kart pracy przygotowanych w ramach projektu Rodzina 5.0.

Program:

 1. Idea projektu
 2. Pakiet filmów dydaktycznych
 3. Karty pracy
 4. Przykłady wykorzystania podczas katechezy

FILM SZKOLENIOWY - BEZPŁATNE NAGRANIE WEBINARU

Film został nagrany podczas webinaru przeprowadzonego w dniu 15.11.2022

RODZINA 5.0. KARTY PRACY

Drodzy uczniowie!

Gratulujemy Wam, że zbliżacie się do końca edukacji w szkole ponadpodstawowej. Wiemy, że jest to dla Was czas podejmowania ważnych i trudnych decyzji dotyczących Waszej dalszej nauki i wyboru drogi życiowej. Rozwijacie także wiele pięknych relacji, które mogą przetrwać przez lata. Zeszyt, który trzymacie w rękach, ma na celu pomóc Wam w przygotowaniu się do dojrzałego i świadomego budowania relacji stojącej u podstaw małżeństwa i rodziny. Jeśli odkryjecie w sobie powołanie do życia w małżeństwie, zawarte w tej książeczce treści i zadania będą Wam przydatne w odkrywaniu piękna i wartości życia w chrześcijańskiej rodzinie.

Filmy, które przygotowane zostały w zestawie z tym zeszytem, nakręcone i opracowane zostały przez Waszych rówieśników – uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Osoby zaproszone do wywiadów dzielą się w nich tym, z czym na co dzień mają do czynienia; pokazują piękno życia według wartości chrześcijańskich i tłumaczą kwestie, które niejednokrotnie są źle rozumiane, zniekształcane lub wyśmiewane w przekazach medialnych. Naszym celem jest pokazanie Wam prawdy i zaproszenie do pójścia za nią – rozumnie i w wolności. Nie unikamy kwestii trudnych – wyjaśniamy od strony naukowej zawiłości tematów takich jak: zapłodnienie pozaustrojowe, aborcja, płodność czy tożsamość płciowa. Poznanie faktów stojących u podstaw nauczania Kościoła w wielu kwestiach, które pozornie wydają się kontrowersyjne, pozwala na zrozumienie stanowiska Kościoła, którego celem jest przede wszystkich troska o dobro i szczęście człowieka oraz o jego zbawienie.

Pamiętajcie, że to, co ważne, wymaga dobrego przygotowania – już teraz możecie zacząć troszczyć się o Wasze przyszłe szczęście! Powodzenia!

Drodzy katecheci!

Oddajemy w Wasze ręce materiały do pracy z młodzieżą w ostatnich latach szkoły ponadpodstawowej. Filmy z zeszytem ucznia są wypełnieniem pewnej niszy na rynku wydawnictw edukacyjnych – dostępne katechizmy do nauki religii w klasach maturalnych (kiedy to w dużej mierze odbywa się przygotowanie bliższe do małżeństwa) swoją formą nie zawsze zachęcają młodzież do zgłębiania tematu i odkrywania piękna miłości rozumianej w sposób chrześcijański. Opracowane zagadnienia wieloaspektowo odnoszą się do tematu małżeństwa i rodziny – w sposób merytoryczny przedstawiają kwestie związane z bioetyką, etyką i teologią życia małżeńskiego, relacjami, tożsamością płciową i antropologią chrześcijańską. Świadectwa małżonków pokazują również praktyczny wymiar przekazywanych treści.

Materiały zostały skonstruowane w taki sposób, by ułatwić Wam pracę z młodzieżą w tym trudnym, ale ważnym czasie podejmowania przez uczniów życiowych decyzji. Karty pracy zawierają obszerne notatki, które mogą zastąpić lub uzupełnić tradycyjny zeszyt ucznia, oraz ćwiczenia, które ułatwią przyswojenie i zrozumienie przedstawionych treści. Do każdego tematu został przygotowany merytoryczny materiał filmowy, w którym zaproszeni eksperci odpowiadają na pytania młodzieży odnoszące się do danego zagadnienia. Filmy w całości zostały przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni (przeprowadzenie wywiadów, nagrania, montaż, opracowanie graficzne itp.), natomiast zaproszeni do udziału w nich goście posiadają misję kanoniczną, dlatego też materiały te mogą być bezpiecznie wykorzystane do przekazywania w atrakcyjny sposób treści odnoszących się do często zniekształcanych i wyśmiewanych w dyskursie medialnym treści wypływających z nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny.

ZAKUP KART PRACY
Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
https://drtarnow.pl/news/67/39/Projekt-Rodzina-5.0-na-platformie-natan.pl

Zakup szkolenia

Cena: 15,99 PLN brutto

 • ADRESAT

  Nauczyciele, wychowawcy i katecheci szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych, księża i osoby zajmujące się duszpasterstwem młodzieży, narzeczonych i rodzin.

 • KORZYŚCI UCZESTNIKA

  Poszerzysz swój warsztat metodyczny z zakresu katechezy i przygotowania do życia małżeńskiego i rodzinnego.

  Poznasz skuteczne narzędzie przekazywania wiedzy na tematy związane z życiem rodzinnym.

  Zobaczysz efekt twórczego zaangażowania młodzieży licealnej w przekazywanie wartości.

  Zdobędziesz umiejętność wykorzystania konkretnych filmów edukacyjnych na zajęciach lekcyjnych.

Prowadzący

dr Agnieszka Katarzyńska

Teolog, familiolog, specjalista z zakresu komunikacji społecznej, doradca życia rodzinnego, katechetka.

Ikona do góry